Zápas byl od zahájení velmi vyrovnaný, vždyť soupeř přijel v nejsilnější sestavě – a jak mi potvrdil Vašek Rončák snad jen Honzu Německého mohl vystřídat v sestavě Jan Laštovička. My jsme naopak neměli z první čtyřky 3 lidi a pak ještě ze základní sestavy chyběl Vojta Krška.
Na 4. šachovnici nebyl Josef Novák zrovna ve své kůži a očekával jsem, že bude s černými rád proti Ondřeji Kupkovi za remis. Nestalo se tak a Josef jako první vyhrál. Nevím, jestli se v ostré pozici lépe orientoval nebo jeho soupeř udělal hrubku a ztratil figuru, každopádně tento výsledek byl až cca po 2 hodinách hry. (1 : 0)
Milanův soupeř na 5. šachovnici zahrál trochu divně zahájení. V této variantě těžko říci, jaký je správný postup a byly tam oboustranné chyby, takže František Říčař prohrál hlavně proto, že v zahájení řešil problémy s e-sloupcem a když už si myslel, že se ze všeho dostal, udělal prohrávající hrubku. (2 : 0)
Na 6. šachovnici černými hrající Ivan ze zahájení nevyšel asi nic moc, ale pak se orientoval ve střední hře lépe v pozici. Jan Německý hrál poměrně rychle, nesoustředěně, čekal jsem, že s přibývajícím časem Ivan pozici zlepší a vyhraje. (3 : 0)
Za této situace je třeba napsat, že od zahájení stál na 7. šachovnici jasně na výhru Vláďa. Útokem po královském křídle svého o 200 bodů silnějšího soupeře zcela zničil. Určitě pro všechny přítomné největší překvapení dnešního dne. U Vládi nastala i jediná „rozhodcovská“ situace: Vláďa dobíral pěšcem na 8.řadě soupeřovu dámu, nechal stát pěšce na šachovnici, neproměnil ho ve svoji dámu, protože to považoval za bezpředmětné, když soupeř samozřejmě tuto dámu okamžitě sebere svojí věží. Nicméně podle pravidel toto je nemožný tah, alespoň v okamžiku, kdy zamáčknete svoje hodiny. Vláďa měl místo zamáčknutí hodin najít na vedlejším stole druhou dámu, či zastavit hodiny a říct rozhodčímu, že nemá druhou dámu, že ji požaduje a on mu ji podá. Nebo mu podá dámu, koně, věž a střelce, ať si sám vybere, co chce. Každopádně po zamáčknutí hodin nesmí na šachovnici být pěšec na poslední lajně. Milan jako rozhočí tedy v časové tísni Romana Šedivého zastavil hodiny, konstatoval nemožný tah, přidal mu 2 minuty na hodinách – a pustil hodiny Vláďovi, který si mezitím přinesl druhou dámu. Pozice byla pro Vláďu vyhraná bylo třeba akorát dávat ještě pozor na „propíchnutí“ na h-sloupci věží a také ještě samozřejmě na maty pomocí střelce a věže, protože Vláďův bílý král byl exponovaný.
Mezitím vzdal na 2. šachovnici Josef Chalupský – ne že by nestačil na Franka Korostenského, ale někde se tam vloudila chybička, asi oběť figury? (3 : 1)
Nedaří se Petrovi. Ani minule ve 3. divizi, ani dnes. Doufejme, že se mu začne dařit, až to mančaft bude víc potřebovat. (3 : 2)
Pak to vzalo spád s nabídkami remis. Na 1. desce Jirka Blažek odmítl. Na 3. desce Pavel Kouba odmítl. Až jsem se lekl, aby náhodou Pavel nespadl na čas a Vláďa třeba ještě nevyrobil v závěru – ve střední hře dáma proti věži – hrubku a nedostal mat.
Ale dobře to dopadlo: nejdřív bravurně vyhrál Jirka Blažek na 1. šachovnici. Jeho partii najdete na konci článku. (4 : 2)
Po další asi půl hodince přijal Pavel Kouba remis. (4½ : 2½)
A teprve pak až na úplný závěr rezignoval Roman Šedivý – a Vláďa Bosák mohl slavit cenné body do ratingu. (5½ : 2½)
A nakonec ještě slíbená partie Jirky Blažka s jeho vlastním komentářem: