Vážení šachoví přátelé,

slíbil jsem, že opublikuji článek, jak si představuji letošní „pilotní“ zapisování partií, abychom je poprvé mohli z 1. divize používat tak, jako to roky funguje v ligových soutěžích.

Zjistil jsem, že skoro každý z mých známých to dělá jinak a že snad ani nejsem schopen napsat univerzální návod. Začněme od toho, jak by měl celkový soubor vypadat. Soubor by měl splňovat náležitosti běžného *.pgn souboru. Vygenerovat hlavičkový *.pgn soubor z výsledkového servisu vedoucího soutěže bude záležitost Martina Hejdy. Rozešle ho všem kapitánům, zástupcům oddílů, do celého svého rozesílacího listu, který má pro 1. divizi vytvořen, a to hned, jak bude mít k dispozici všechny výsledky daného kola.

Do tohoto souboru lze (jde o běžný textový soubor) vlepit pomocí Copy – Paste v libovolném textovém editoru (ve Windows třeba Notepad – Poznámkový blok) jako obyčejný text tahy z partie, která Vám, jako kapitánovi byla zaslána… Proč Vám jako kapitánovi??? Domnívám se totiž, že cizí partie dle partiáře se datluje do počítače, mobilu, tabletu mnohonásobně déle, než partie vlastní, kterou si v tomto okamžiku ještě celou pamatuji – a tedy DOPORUČUJI:

Buď zasílat partie v pgn od jednotlivých členů týmů pomocí „sdílet“ (Android) každý svému kapitánovi, resp. zástupci kapitána, který je aspoň trochu schopen zvládat jednoduché úkony na počítači.

Nebo: založit si „fiktivní“ účet na nějakém serveru jako třeba lichess.org pro celé družstvo, s tím, že všichni znají přístupová práva, název účtu, heslo. Všichni si přehrají svoji partii na serveru, uloží si ji jako studii na místo určené kapitánem a následně někdo zodpovědný za oddíl tento celý pgn soubor vyexportuje a pošle Martinu Hejdovi.
Pokusím se teď tento 2. postup projít krok po kroku s Vámi.
Nalogoval jsem se na svůj účet na lichess.org
V 3. sloupečku Učit se našel Studie. Nahoře vpravo zelené + znamená vytvořit novou studii.
V nastavení mohu zvolit cokoli, záleží jen na tom, zda chci dovolit cizím lidem prohlížet si moje partie.
Nadatluji partii. Na závěr dám sdílet na liště dole pod šachovnicí. V tomto okamžiku mám celou řadu možností. Buď pošlu kapitánovi družstva odkaz na tuto partii nebo mohu partii uložit ve formátu pgn (k sobě na počítač, mobil, tablet – pgn studie – pgn kapitoly). Také mohu dát „kopírovat pgn“ a po tomto příkazu mám v operační partii počítače následující text:

[Event „Moje partie: 2024“]
[Site „https://lichess.org/study/1xP4U8bI/hxVFf7sV“]
[Result „1-0“]
[Variant „Standard“]
[ECO „D93“]
[Opening „Grünfeld Defense: Three Knights Variation, Hungarian Variation“]
[Annotator „https://lichess.org/@/Obratlovec“]
[UTCDate „2024.10.19“]
[UTCTime „12:13:28“]

1. d4 Nf6 2. c4 g6 3. Nc3 d5 4. Nf3 Bg7 5. Bf4 O-O 6. e3 c5 7. Be2 cxd4 8. Nxd4 Nc6 9. Nxc6 bxc6 10. O-O Ba6 11. Qa4 Qb6 12. c5 Qxb2 13. Bxa6 Qxc3 14. Rac1 Qb2 1-0

Tento text mohu kopírovat pomocí CTRL V (Paste) kam chci, např. do těla mejlu nebo právě sem do textového pole ve web. rozhraní WordPress. Samozřejmě i do Hejdova souboru s hlavičkami, kde již bude vyplněno vše (oba hráči, rating, soutěž, datum, družstva, prostě celá hlavička). Umažu, co a jak potřebuji, hlavičku třeba umažu celou, protože tam bude ta Hejdova. Uložím opět tak, jak potřebuji, záleží, zda vše dělám na androidním telefonu na lichess.org. či zda jsem si to zkopíroval někam na počítač, kde mám třeba nějaký šachový databázový či herní software.
Myslím si, že tato forma je ta nejjednodušší, jak sdílet svoje partie s kýmkoli.
Prosím, vyzkoušete si, je to lehké.