Sokol Čkyně – Slávia Č. Budějovice 4:1
Slávia Č. Budějovice – Tatran Prachatice B 1:4
Protože se nikdo nemá k tomu, aby něco napsal na náš web k zápasu ve Čkyni, tak já, ač jsem tam nebyl, něco napíšu. Povídej a přeháněj …
Mluvil jsem snad se všemi aktéry a mám k dispozici partiář Jendy a Míly. Takže u Jendy se hrála Ragozinova obrana v dámském gambitu. Čkyňský František Hůle se orientoval v zahájení mnohem lépe. V ostré pozici, která našemu hráči zjevně nesedla, protože charakter Nimcovič. indické tato výstavba vůbec nemá, musí se hodně přemýšlet v duchu dámského gambitu, kde bílý nechá stát krále v centru a přes g4 jde do útoku, jsme prohráli víceméně v zahájení.
Míla Dušek sehrál fantasticky dobře. Ve variantě, kterou nezná, se silným M. Skolkem, vymyslel podle mého víc než soupeř. Při přechodu ze zahájení do střední hry stál o něco lépe. A klíčovou chybu udělal snad možná právě kvůli tomu, že chtěl pozici zjednodušit a bezpečně zremízovat. Kdyby hrál na „lepší“ hru, třeba – kdyby neznal rating svého soupeře – nebo kdyby někdo mu poradil: „Neměň! Hraj na výhru!“, tak by neudělal tu hrubku se ztrátou střelce.
Zdeněk mi říkal, že měl v pohodě „remízu s pozice síly“, ale pak udělal hrubku. Josef Měsíček také stál lépe a pak hrubka.
Absolutorium zaslouží Vláďa Dušek. Vyhrál! Sic v mobilu ve zprávě mám napsáno, že se za partii stydí, že hrál špatně a pak v závěru měl štěstí, tak – to nic nemění na tom, že dokázal zatnout zuby a hrát, i v pozici, která se mu nelíbila a po svých vlastních chybách pozici vylepšovat. To jsem dřív u něho neviděl. Takže pokud to tak bylo, tak jsem za Vláďu rád, že snaha byla korunována úspěchem.
Tak to bylo minulé kolo (19. října ve Čkyni) a co napsat k tomu dnešku?
Soupeř přijel silný (v sestavě má hodně hráčů z 1. divize, kteří ale obvykle ani dva zápasy za sezónu neodehrají), protože zítra má volno – jeho prvodivizní hráči Vít a Zikmund mají zápas s QCC ČB přeložen na náhradní termín, kvůli mistrovství republiky dětí do 10 let. Tak já na první šachovnici s panem Přemyslem Vítem st. (1888N/1859F), no a když se na něj večer připravuji na Pirc-Ufimcevovu obranu a on mi ráno rozehraje Caro-Kann, tak to je těžké. Zvolil jsem nekorektní variantu v tzv. Bayonet attack, soupeř ji zjevně neznal, já přehodil blbě tahy, ale nakonec jsem se v tom bordelu na šachovnici vyznal lépe. Po výměně dam v 15. tahu to počítač hodnotí lépe za bílého, ale vím, jak pan Vít umí věžovky (partie s Jirkou Kratochvílem před pár léty – moc dobře si pana Víta tehdy pamatuji). A tak jsem nabídl remis (byl jsem si jist, že ji nepřijme). On ji přijal. On ji přijal i asi kvůli tomu, že v tuto dobu se již rýsoval bod pro prachatické na 4. šachovnici. Dan Žahour tentokrát na rozdíl od 1. kola 3. divize měl špatný den: jak jsem ho chválil v 1. kole za pečlivý a zodpovědný výkon, tak dnes přehlédl v 8.tahu moc, moc, moc. A rázem to počítač má plus 5,8 za bílého. Soupeř to byl slabý, Dan mu to pak hned v přátelských partiích vrátil, ale bohužel započteno na Zápisu o utkání: 0.5:1,5. Jakub Dušek měl za soupeře hráče, který jen tak volně nechal stát pěšce – a místo aby dobral na e5 pěšáka, tak zahrál naprosto nepochopitelné 5. … h6. Kuba dalšího pěšce na e6 sebral, stál na výhru, ale pak někde najednou ztratil dámu! Jak já říkám, hospodský šach, jezdec odskakuje na f3 se šachem a odtažný šach je garde… Kuba dlouho nehrál. Stejně jako Michal Fryš. A jsem hrozně moc rád, že jsme se sešli na Prachatice v této sestavě. Sezóna je dlouhá, čeká nás 11 zápasů. Potřebujeme pomoct právě od Kuby, Michala, či Šimona, i když je to třeba jen na nějaké dvě partie za zimu. A to já počítám, že Kuba odehraje víc.
Takže sečteno 0,5:2,5 a zbývající dvě partie ještě ani nezačaly.
Saša Zikmund (1822F/1719N)- Jan Durchan – tuto partii jsem si ještě podle partiáře neprošel, ale určitě pochvala, Jenda se držel až do stavu 1:3, do odpoledne do 14:00 hod. Bylo to složité. V koncovce 4 věží (někde kolem 31. tahu) snad byla ještě v závěru remis? Nevím. Je třeba podrobně rozebrat.
Michal Fryš – Karel Černý starší. „Sicilka“, Kalašnikov či Svešnikov, já sám nevím jak se tyto ostré varianty (výstavba černého s Pe5 a d6) jmenují. Michal stál lépe, ale dlouho – roky – nehrál. Stálo ho to hodně času. V časové tísni ztratil výhodu, ztratil figuru, resp. obětoval figuru za podivný útok na bodák. Pak soupeř vrátil jezdce, Michal tam možná mohl někde dát mat, ale po výměně dam v 40. tahu vše v bleskovém tempu, v nervózní atmosféře, kdy ještě soupeř si od Michala půjčoval partiář na doplnění (opravu) posledních 37.-39. tahů (v době, kdy Michal byl na tahu a hrál na 30 vteřinách), časová kontrola, spadlý praporek, reklamace po Michalově 41. tahu – a navíc Jenda v té době hrál pozici věž proti dámě, tak reakce Michala byla nabídka remis ve 42. tahu a ukončili jsme zápas se ctí. Snad to tak bylo férové. 1:4.
Chtěl bych tímto poděkovat všem – za výpravu do Čkyně a dnešek, snad to nikoho moc nemrzí, takový je život, příště bude líp, protože máme teď natrénováno.