V neděli 3. listopadu jsme se sešli v Hotelu CB Royal, abychom odehráli 2. kolo 2. jihočeské divize. Supeř nastoupil v docela silné sestavě a tak se očekával lítý boj.

Lukáš Mezera viděl zápas takto:

1. šachovnice Pavel Kříha – Jiří Blažek

Hrála se anglická hra. Pavel nic jinýho celý život nehraje, nicméně ji hraje na dost vysoké úrovni. Vím to i z vlastní zkušenosti. Bohužel Jirka ve střední hře ztratil pěšce a byl před rozhodnutím, zda trpět po zbytek hry až do špatné koncovky anebo zkusit zariskovat. Zkusil to, ale dle slov Pavla to spíše otevřel na sebe. Pak už jsem viděl jen beznadějný závěr bez dvou piků a s útokem na černého. Tady to prostě tentokrát nevyšlo. Ale přeji a věřím v mnohem lepší výkony v dalších kolech.

2. šachovnice Lukáš Mezera – Jiří Koutný

Zde jsem se rozhodoval, jak zahájím. Chvíli jsem přemýšlel o 1.e4, ale tak nějak jsem tušil francii a neměl jsem zrovna náladu na polozavřené hry. Tak tentokrát 1.Jf3 a po pár tazích jsme přešli do Anglie. Ke škodě soupeře si s tímto zahájením moc nevěděl rady a po brzkém nástupu středovými pěšci si udělal udělal slabiny na d5 a g5. Tyto pole později okupovali bílí jezdci a tím se určil ráz celé partie. Posléze ještě černý místo aby držel co nejdéle zablokované dámské křídlo a hrál na remis, tak to otevřel i zde a to byl konec všech nadějí. Bílé figury byly aktivnější a vpadly do černého tábora.

3. šachovnice Josef Vaniš – Josef Chalupský

Hrál se královský gambit, s kterým si dle mého názoru Pepa Ch. moc nevěděl rady. Prohrál ve 4 věžovce s dvěma pěšci méně. Více jsem to nesledoval.

Pak jsem od zahájení co jsem viděl u Milana na 6. šachovnici věřil v bod, protože tuhle variantu zavřené sicilské znám zleva i zprava, při dvojpěšci na c5 a c6 a blokovaném centru d4 je to vyhrané za bílé. Stačí Ja4 a po b3, Sa3 a počkat si na koncovku. Gratulace!

Pak jsem viděl ještě Petra Svobodu na 8.šachovnici. Zde to bylo špatné, jen zázrakem ho Filip vypustil, a daroval nám konečný stav 4-4.

Něco jsem ještě zaslehl při ukončené první partii na 7. šachovnici Theiner – Bosák, že Theiner utekl hrobníkovi z lopaty a byl ruplej, ale pozici jsem neviděl, škoda.