V 3. divizi jsme naposledy prohráli 9. listopadu, ve 2. divizi 1. prosince, od té doby máme na kontě 5 vítězství našich dvou družstev v řadě. Nic na tom nezměnil ani vedoucí celek 3. divizi DDM Písek D.

Slávia České Budějovice B DDM Písek D
Durchan Milan Z ZK 1703 ½ ½ 1706 Hajíček Pavel V Z
Svoboda Petr K Z 1575 1 0 1691 Friedl Václav V Z
Dušek Miloslav Z 1506 ½ ½ 1253 Bartoš Jan Z
Dušek Vladimír Z 1292 0 1 1606 Švec Vladimír K Z
Chalupský Josef V 1718 1 0 0 Trkovský Milan
3 2

Měli jsme problémy se sestavou, kterou jsem plánoval na tento zápas již před Vánoci. Nakonec pouze Josef mohl z plánované pětice seniorů nastoupit. A díky! Pomohlo to k prvnímu bodu, i když pan Trkovský se držel celé dvě hodiny. Na 1:1 vyrovnal kapitán hostí, ale nečekal jsem tak dobrý výkon Vládi Duška.

Za stavu 1:1 se hrálo relativně dlouho. Míla měl pěšce navíc v koncovce jezdec proti střelci. Pěšce získal v bravurně sehraném zahájení, Pirc-Ufimcevova obrana, která s přehozením tahů přešla hned ve 4. tahu do základní pozice Philidorovy obrany (Lion. var.). Uznávám, že Míla se v tom bahně orientuje lépe než já. I když byly tam v propočtu nějaké chyby na obou stranách, protože soupeř v horší pozici začal divočit a šel na „taktiku“, Míla ze zahájení vyšel s čistým pěšcem navíc, soupeř neměl kompenzaci. Po výměně dam je vše jasné Míla hraje na výhru.

Petr s černými přehrál soupeře v zahájení, pak mi oznámil, že přehlédl taktický úder, nicméně, uklidnil jsem ho, že soupeř jistě brzy udělá další chybu – a stalo se: No a jak známe Petra, „nelenil“ a obětoval kvalitu. Pozice byla dynamická, „horký“ černý pěšec na e4 dělal tak dlouho problémy, že jsem začal věřit, že i zde stojíme na výhru.

Můj nepříjemný soupeř na 1. šachovnici jako vždy rušil, otravoval, před mojí časovou kontrolou se mne pořád na něco vyptával, když jsem byl na tahu. Od 34. tahu si každý tah ode mne půjčil partiář, samozřejmě v okamžiku, když jsem byl na tahu. Tak jak dr. Hajíčka asi všichni známe. Důležité ale bylo to, že měl pěšce méně, že podobně jako s M. Laukem jsem měl dvojici střelců a jezdce proti dvojici jezdců a střelci – a celkově – podle mne se tato pozice nedala prohrát. Počítal jsem s tím, že soupeř bude muset hrát na výhru – ať už zásluhou Míly nebo Petra – a prohraje.

U Míly nakonec byla málem prohra, chybička se v závěru bohužel vloudila! Ale Míla je z toho určitě poučen na příště!!

Petr dotahal e-pěšce do dámy! 2:1 Fantastický výkon.

Pan Bartoš u Míly na šachovnici se zbláznil, nejdřív neviděl vítěznou kombinaci, pak i další tahy nebyly „snaživé“ do výhry a nakonec povídá: „To už asi nikdo nevyhrajeme!“ zaznělo z jeho úst v situaci úplně tupé remízy, kdy střelec navíc je na dvě věci (ale ani jedna z nich není mat, chybí „matící“ materiál…). 2,5:1,5.

No, a dr. Hajíček naprosto nesolidárně vůči svému družstvu se snažil ne o výhru, jak jsem po něm chtěl. Takže 43. Kf3 a nabídl jsem mu remis. 3:2. Na shledanou!