Spartak Kaplice – Slavia A 4,5 : 3,5

V neděli 1.12. jsme do Kaplice vyráželi s odhodláním spravit si chuť po minulé smolné prohře s VŠTE.

Derby SPARTAk – SLAVIA se nejprve vyvíjelo velmi dobře: Jirka Blažek na 1. desce získal již v zahájení figuru a vyhrál ve 12 tazích! Vedli jsme 1:0.

Následně remízoval Lukáš na 2. šachovnici. Na svou výhru o týden dříve se nepovedlo navázat Sebíkovi na 7. desce, který po riskantní dlouhé rošádě ve hře čtyř jezdců, hrané černými, tentokrát prohrál. 1,5:1,5.

Pak zremizovali své partie Pavel Kouba na 3. a Pavel Štursa na 6. šachovnici. Na šesté šachovnici stál náš hráč v průběhu hry lépe, na samé hraně výhry, proměnit výhodu v celý bod se mu však nepodařilo a po několika slabších tazích byl nakonec rád za remízu. Rozhodující pasáž této partie níže připojena i s komentářem. Stav zápasu zde: 2,5:2,5.

Lépe, podle všeho na výhru stál Pepa Novák. Pak však v jeho partii došlo ke zvratu a Pepa, ač nerad, musel složit zbraně. Škoda, měl letos zatím stoprocentní bilanci! I současných 75% procent je však velmi solidních, snad Pepu tento ojedinělý nezdar neznechutí.

Za stavu 2,5:3,5 zůstávaly rozehrané ještě dvě partie. Na 8. desce Míla Dušek ve střední hře srdnatě zápolil v materiální nevýhodě s věží a střelcem proti dámě a pěšci, na páté hrál Milan koncovku s pěšcem navíc a dvojicí střelců proti střelci a jezdci. Teoretická naděje na bodový zisk pro družstvo zůstávala živá, pokud by se Mílovi povedlo zremizovat. Zázrak se však nakonec nekonal a Mílův soupeř výhodu uplatnil: 2,5:4,5

Milan i přesto vytrval: Po pět a půl hodinové(!!) bitvě korunoval vynaložené úsilí zaslouženým bodem a korigoval tím stav na konečných 3,5:4,5.

Ač jsme nakonec neuspěli, myslím, že se nemáme zač stydět. Průměrný ELO rating naší sestavy, ve které jsme v neděli nastoupili, vycházel 1688, zatímco našeho soupeře přes 1800. Vzhledem k tomuto rozdílu vlastně ještě dobrý výsledek. A vezmeme-li k tomu v potaz průběh zápasu s našimi neproměněnými šancemi… Tenhle tým má prostě na víc. Takže příště!