Na našem webu chybí rekapitulace za 5. a 6. kolo 2. divize, hrál jsem oba tyto zápasy a v září jsem se demokraticky zvolil kapitánem našeho „Áčka“, tak bych asi – když ne někdo jiný, kdo skončil svoji partii dříve než já – měl něco napsat…

Slávia České Budějovice – Šachová univerzita QCC České Budějovice D 7,5:0,5
Šachová akademie VŠTE České Budějovice B – Slávia České Budějovice 2:6

Těmito dvěma vysokými výhrami jsme splnili cíl letošní sezóny v soutěžích družstev: hrát nadstavbu o postup do 1. divize (vloni jsme hráli skupinu o udržení ve 2. divizi, předloni jsme vyhráli 3. divizi). A jak řekl Petr Svoboda, nezbývá než si na sezónu 2020/1 položit vyšší cíl – postoupit do 1. divize. Berme to zatím s úsměvem, potrénujme se Štěpánem, s Lukášem, po internetu, v květnu bych to viděl na schůzi a klíčové rozhodnutí co a jak dál by mělo uspokojit všechny naše členy, ale i hosty, příp. přátelé, kteří s námi v budoucnu chtějí hrát – uspokojit všechny nebo aspoň významnou většinu aktivních hráčů.

Vánoční atmosféra, cukroví, punč (já koupil, vařil Štěpán). Rychle vyhrál Štěpán, pak Jirka – 2:0, to uklidní každého, není třeba tlačit na pilu, v remízových vodách se rodí další vítězství družstva. Když jsem obešel šachovnice, tak jsem snad viděl problém akorát u Vojty s nějakým slabým pěšcem na d4. O to víc mne překvapilo, když jsem při přemýšlení nad dalším plánem hry byl vyrušen s tím, že končí další 3 partie a mezi nimi i Vojta s vítěztvím. Ani jsem netušil, že Pavel H. dal remis, já si na okraj partiáře napsal 5:0. A udělal jsem velkou rošádu, jak vidno na následující fotce:

5.kolo 2.divize: SLAVIA – QCC D 7½: ½V neděli 15.prosince zaznamenalo naše áčko zatím nejvyšší vítězství v letošním…

Zveřejnil(a) Slavia České Budějovice dne Čtvrtek 19. prosince 2019

Je samozřejmě fajn, že všichni tři chlapi na fotce usilují o vítězství, ale na konec bylo to všechno jedno, všichni vyhráli. Soupeř neměl úroveň 2. divize, alespoň v tomto zápase. Takže hlavní dík všem našim osmi protagonistům za účast! Nejvíc Jirkovi, protože v sobotu večer volala paní Lenka, že Sebík je s horečkou neschopen v neděli nastoupit, tak jsme vlastně všichni měnili barvu figur a očekávané soupeře.

No a po Novém roce následovalo další „snadné“ vítězství:

VŠTE České Budějovice B Slávia České Budějovice
Šťastná Martina 1672 0 1 2263 Papáček Štěpán H
Šimůnek Jakub Šimon 1598 0 1 1983 Blažek Jiří
Bárta David 1530 0 1 1937 Hess Pavel
Garabik Marek 1412 0 1 1718 Chalupský Josef
Šťastný Petr 1423 1 0 1767 Krška Vojtěch
Studenovský Jaroslav 1630 1 0 1842 Novák Josef
Studenovský Jaroslav 1388 0 1 1703 Durchan Milan
Hejda Ondřej 1359 0 1 1472 Steinbauer Sebastián H
2 6

Očekával jsem silnější sestavu soupeře (např. Daniel Pražák na „dvojce“ by akademikům z VŠTE pomohl, když už nic, tak posunutím šachovnic). Já sám jsem neměl hrát, měl jsem však s Ivanem Stropkem roli náhradníka, kdyby „něco“. A jako vždy – tentokrát nebyl Sebík s horečkou, ale volal v sobotu Pavel Kouba, že kolegyně má s horečkou dítě. A Pavel je poctivka, slíbil a raději by splnil své závazky v práci. Tak v sobotu večer, po cyklistické sobotě, utahanej a škrábalo mne v krku, jsem znechuceně pustil počítač a hledal partie Jaroslava Studenovského juniora. Tentokrát Štěpán nebyl první bod, jako minule, ale poslední. Vojta měl Pavlovou zásluhou černé, ale očekával jsem bod u Sebíka a Pepy N. Pepa ten hned měl pěšce navíc, pak dva, nakonec asi 4 pěšce. Na jednu bránu byla partie i u druhého Josefa, jeden pěšec bez jakékoliv kompenzace, tupá koncovka, pak druhý pěšec, podání ruky.
Takže popořadě: 1-0 asi Sebík, divné zahájení Ondry, Sebík pořád tlačil až vytlačil bod.
2-0 Jirka, no přece f4 a konec partie.
3-0 Josef Ch., jak poznamenáno výše, Josef to sehrál skvěle, vždyť Marek přece není žádné „ořezávátko“ v současné době.
4-0 mělo být u Pepy N., ale nebylo. Podobně, jak popisuje na FB Pavel Štursa boj s pěti pěšci navíc v 3. divizi, tak bojoval Josef. Soupeř několikrát nabízel v jasně prohrané pozici remis. I já jsem si myslel, že v této fázi partie nabídnu remis a půjdu se domů kurýrovat. Ale bohužel chybička se vloudila u Vojty v zavřené sicilské. 3-1, co naděláš, s nulou už to nebude, řek´ jsem si.
Klíčový moment zápasu: Vedeme 3:1, coby kapitán obcházím stoly a vidím, že tento zápas nemá stejně jako minulý zápas s QCC ČB D žádnou krizi, žádný náboj či klíčový moment, drama končí! My všude vítězíme!!!
a) první deska – rovná pozice, ale nerovný čas na hodinách a nerovný rating (600 bodů na straně Štěpána)
b) třetí deska – podobně jako Michal Novotný na ligovém zápase s Neckářem – hráč VŠTE – věžová koncovka – Pavel Hess vyhraje. Děti učte se věžovky !
c) šestá šachovnice – bílý střelec na h3 míří na c8 – můžeš mít několik pěšců navíc, ale o to víc je třeba soustředit se na ty nejjednodušší přehlédnutí, jednotahový mat, jednotahová ztráta dámy, Josef prý takto prohrál v Kaplici, tam ho to mrzelo dvojnásob, protože jsme tam prohráli 4,5:3,5. Zde na VŠTE – pro většinu našich hráčů, kteří odešli za stavu 3:0 – bylo naprosto nepochopitelné, výsledek večer na webu – prohra pro našeho Pepu Nováka.
d) sedmá šachovnice – můj soupeř udělal tah – 18. tah – koukám: a on to „blunder“. Konec partie 4:1, během chviličky Pepa 4:2, během další minuty Pavel 5:2. Když vyhrál Štěpán, sedli jsme já, Pepa a Štěpán do auta a zajeli na kafe do Třeboně…. Pohodová sezóna – 12. ledna máme splněn cíl této zimní sezóny: hrát skupinu o postup.